Każdy chciałby cieszyć się wielogodzinną pracą notebooka na bateriach. Niestety, nie zawsze jest to możliwe.
Nawet najlepsze notebooku nie potrafią pracować na baterii dłużej niż 3 godzin. Wiele notebooków ma problem z pracą ponad 1,5 godziny.
Są jednak sposoby na wydłużenie pracy na baterii. Poniższe sposoby potrafią dołożyć nawet i 2 godziny!
1. Zainstaluj oprogramowanie do zarządzania pracą notebooka. Wielu producentów udostępnia takowe oprogramowanie - np. dla notebooków ASUS jest to Power4Gear. Oprogramowanie tego typu posiada wbudowane profile. Np. dla profilu Office zmniejszane jest znacząco taktowanie procesora.Dla posiadaczy notebooków bez firmowego oprogramowania (ale także z nim) gorąco polecamy aplikację Notebook Hardware Control, która świetnie zarządza pracą notebooka i oszczędza baterie.
2. Jeżeli posiadasz aplikację do zarządzania pracą (w tym NHC), polecamy wybrać profil maksymalnego oszczędzania baterii.
3. Zmniejsz podświetlenie panelu. To, co najbardziej pożera baterie, to podświetlenie panelu LCD. Ustaw więc minimalną jasność panelu z jaką jesteś w stanie pracować. Przy tej okazji staraj się unikać miejsc mocno oświetlonych przez słońce.
4. Nie trzymaj notebooka na kolanach! Trzymając go na kolanach powodujesz nagrzewanie obudowy i osłabiasz cyrkulacje powietrza. Warto podstawić coś pod tył tak, by powiększyć maksymalnie przestrzeń pomiędzy spodem notebooka z podłożem. Notebook nagrzewając się zwiększa siłę pracy wentylatorów, które pożerają cenne pokłady energii w baterii.
5. Zmniejsza ręcznie taktowania wszystkich układów. Korzystając z NHC możesz modyfikować każdy z profili. Znajdź i ustaw minimalne taktowania dla karty graficznej.
6. Wyłącz zbędne urządzenia. Jeżeli nie korzystasz z karty bezprzewodowej, wyłącz ją. Podpięta myszka to czasami większa wygoda, ale też pożerasz energii. Skorzystaj z touchpada zamiast myszki, jeżeli jest to możliwe. Usuń pendrive-a i inne urządzenia podpięte do USB.
7. Zmień kompozycje systemu Windows na standardowy. Usuń także tapetę. Wymagają one dodatkowej mocy procesora, a są to zbędne przeliczenia. Wyłącz też wygaszacz ekranu i ustaw na całkowite wyłączanie się monitora po minucie nieaktywności.
8. Staraj się nie otwierać dużej ilości okien. Po przekroczeniu pamięci RAM system zaczyna korzystać z dysku twardego i pliku wymiany pamięci, co powoduje niepotrzebną jego pracę.
9. Usuń z napędu optycznego nośnik danych. Jeżeli nie potrzebujesz do aktualnej pracy napędu optycznego, to wyjmij go całkowicie z notebooka.
10. Wyłącz zbędne aplikacje działające w tle. Pożerają one moc procesora i pamięć RAM - zbędnie.
11. Nie słuchaj muzyki. Wyłącz całkowicie z poziomu BIOS-u kartę dźwiękową, bądź też włącz mute w ustawieniach systemu.
12. Nie korzystaj z opcji stand-by, lecz hibernuj system. Pamiętaj jednak, że ponowne uruchamianie systemu to utrata około 10 minut pracy na notebooku. Dlatego jeżeli przez 5 minut nic nie będziesz robił na notebooku zamiast wyłączać go, wyłącz całkowicie ekran, zamknij notebooka i połóż go do góry nogami (w ten sposób będzie miał on wyśmienitą cyrklucję powietrza i schłodzi się niemal za darmo).
13. Wyłącz opcję przechodzenia w stan uśpienia po zamknięciu klapki z LCD.
14. Minimalizuj liczbę ikonek na pulpicie. Każda z nich to zbędna praca procesora.
15. Defragmentuj dysk. W ten sposób aplikacje będą szybciej uzyskiwały dostęp do danych, a dysk będzie mniej aktywnie pracował. Zwiększy się wydajność, a zmniejszy się pobór energii.
16. Wyłącz Bluetooth.
Wykonanie wszystkich punktów zagwarantuje wydłużenie czasów pracy na baterii.
Nie wszystkie punkty mogą być proste w wykonaniu - czasami wymagają zaawansowanej wiedzy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz