wtorek, 18 grudnia 2007

Jak skutecznie Googlować (part1)

Zdarzyło Ci się kiedyś być odesłanym do googli? Niemal na pewno. Osobiście ostatnio zdarzyło mi się odsyłać do googli jednego "delikwenta" kilka razy. (zadawał sporo pytań na temat joomli na które łatwo mógł sam znaleźć odpowiedź :P ) Tylko najczęściej najefektywniejszymi użytkownikami wyszukiwarek są osoby mające nieco więcej do czynienia z komputerami. A “zwykli użytkownicy”?

Jedną z głównych różnic w używaniu wyszukiwarki Google jest jej skuteczność (oczywiście pod warunkiem, że będziemy znali kilka zasad). Jeżeli odpowiednio dostosujemy swoje zapytanie do niej, interesujące nas informacje mogą znaleźć się przynajmniej na pierwszej stronie wyników.

Jak szukać w Google

Przede wszystkim, stosowane w wyszukiwarkach algorytmy nie rozumieją jeszcze naszego, ludzkiego języka. ;) wpisywanie więc zdania jak upiec ciasto? nie zawsze musi dawać spodziewane wyniki (chociaż często akurat takie tytuły mają artykuły w sieci - dlatego tutaj ta fraza działa nawet dobrze ;) ). Dużo lepiej rozbić to zdanie na “części pierwsze”, i dopiero wtedy szukać np. pieczenie ciasto - dla nas sens zanikł, za to czasownik w formie bezokolicznika i rzeczownik w mianowniku są lepiej “trawione” przez Google. (tutaj taka niespodzianka, Google potrafi odmieniać wyrazy przez przypadki, liczby, osoby itd. - to ułatwia nam znacząco szukanie).

Przy szukaniu spróbujmy “wczuć się” w osobę, dzięki której uzyskamy potrzebne nam informacje - otóż jak ona mogła zatytułować dokument w którym znajdziemy to, co nas interesuje? Jest to dość ważne, ponieważ wystąpienie poszukiwanej frazy w tytule dokumentu (a nie w treści) znacząco wpływa na jego pozycję w wynikach wyszukiwania.

Nie zawsze też musimy trafić z dobranymi słowami. Warto pokombinować nawet ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych (a taki zapewnia np. Infobot), gdy nie znajdujemy tego, czego chcemy. Jeżeli w zapytaniu stosujemy wyraz “metoda”, poszukajmy też “sposobu”, “postępowania” i podobnych.

Ważną rzeczą jest też, aby w razie niepowodzenia szukać stron “mniej szczegółowo”. Gdy szukamy np. specyfikacji modelu X marki Y jakiegoś urządzenia, wpisując (zgodnie z tym co napisałem wcześniej) X Y specyfikacja, Google z różnych powodów (np. strony we flashu, którego, o ile dobrze wiem, jeszcze nie potrafi odczytać ;) ) nie zarejestrować niczego o modelu X, wie za to o firmie Y, dlatego poszukajmy ręcznie na stronie firmy, o ile już ją, nawet dzięki Google, znajdziemy.

Warto też pamiętać o kilku zasadach dotyczących samej “mechaniki” wyszukiwania, jakimi rządzi się wyszukiwarka Google:

- ważniejsze z przodu - kolejność wyrazów w zapytaniu ma znaczenie dla samego wyszukiwania; pierwsze wyrazy (z lewej) mają wyższy “priorytet”
- cudzysłowy - jeżeli otoczymy część lub całość zapytania cudzysłowami, np. zagadka "bułka z masłem", wyrażenie nimi objęte będzie wyszukiwane tylko jako całość, Google nie zastosuje też odmiany wyrazów - po prostu w wynikach będą mogły się znaleźć tylko strony z dokładnie takim wyrażeniem
- znak gwiazdki zastępuje nam dowolny ciąg znaków/wyrazów: ala * kota zwróci nie tylko “ala ma kota”, ale też “ala nosi kota” i “ala nie lubi kota”

Większość tych wskazówek możecie znaleźć również w "pomocy Google" - w języku polskim jest może bardziej uboga niż w angielskim ale wszystko jest bardzo przystępnie opisane.

Wieczorem w części drugiej opisze kilka BARDZO przydatnych trików przy wyszukiwaniu za pomocą google plików różnego rodzaju. Pokażę jak znaleźć interesujące nas utworki w formacie mp3, mp4 książki w wersji pdf i wiele innych. ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz